Zanim kupisz papugę!


W tym dziale chciałbym zamieścić kilka uwag dla początkującego hobbysty, który rozważa zakup papugi :)))

Spodobała Ci się papuga u znajomego, na zdjęciach, czy filmach w internecie? Rozważasz zakup pod wpływem chwilowych emocji? Przemyśl ostrożnie swoją decyzję!!!


Musisz wiedzieć, że:

  • jeżeli planujesz zakup jednej papugi powinieneś przebywać z nią codziennie jak najwięcej czasu, zupełne minimum to 5-6 godzin Twojego towarzystwa.
  • jeżeli nie jesteś w stanie poświęcić papudze odpowiedniej ilości czasu to po prostu nie kupuj!
  • jeżeli nie zawsze będziesz miał dość czasu to zainwestuj w parkę papug! Aby w dni kiedy Ciebie nie ma, mogły spędzać czas ze sobą.
  • pamiętaj że Twój pupil będzie budził się wcześniej od Ciebie. Latem może to być 4 rano :). Niektóre gatunki potrafią być najbardziej hałaśliwe właśnie w godzinach porannych.
  • papudze powinieneś zapewnić przestronną klatkę, odpowiednią dla danego gatunku. Jeżeli nie masz takiej, nie stać cię na taką, to powinieneś pozwolić ptakom wylatać się po pokoju (domu) chociaż 1-2 godziny dziennie.
  • przy swobodnych lotach ptaków po mieszkaniu należy je wcześniej zabezpieczyć (firanki na oknach, lustrach, zabezpieczyć dostęp do trującego teflonu czy soli w kuchni, itp.).
  • ptakom powinieneś zapewnić odpowiednią dietę, sama mieszanka nasion ze sklepu zoologicznego nie wystarczy! Ptaki potrzebują zieleninę, owoce, dostęp do wapna (sepi), odpowiednie witaminy, itp.


Jeżeli pomimo powyższego planujesz zakup ptaków, a dodatkowo także ich rozmnażanie pomyśl za wczasu o:

  • tym co zrobisz z młodymi które Ci się wylęgną? Para papug potrafi gniazdować 3-4 razy w roku i wyprowadzić 3-4 młode z lęgu.
  • tym, że podczas odchowu młodych należy podawać ptakom kilka razy dziennie świeże jajka. Czy będziesz mógł się tak zorganizować?

Warto również zdecydować się na konkretnego lekarza weterynarii, który będzie w stanie wesprzeć Cię pomocą w przypadku chorób ptaków.

Na zakończenie tej listy pamiętaj, że niektóre z ptaków podlegają rejestracji w Starostwie Powiatowym zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody i załącznikiem CITES II.

Jeżeli doczytałeś moje spostrzeżenia do tego momentu i nadal jesteś zdecydowany na zakup papugi to WITAM SERDECZNIE w gronie hobbystów tych pięknych ptaków!

Zapraszam do działu na sprzedaż, może tam znajdziesz swojego pupila :)
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW